KAZAK ÇİFTLİĞİ

Kazak Vadisi, İzmir’e yaklaşık olarak yarım saat uzaklıktaki Kemalpaşa ilçesi sınırları içerisinde. Kemalpaşa’yı geçtikten sonra Torbalı Selçuk karayolunda 4 Km kadar gidip, sağdaki toprak yoldan 800 metre kadar ilerledikten sonra Kazak Vadisine ulaşılıyor. Giderken Kazak Vadisi, yahut Kımız Çiftliği yazan tabelalar işinizi kolaylaştıracaktır.
Çiftlik Nif dağının eteklerinde, ormanın kıyısına kurulmuş. Çevresi ağırlıklı olarak zeytin, çam ve çeşitli meyve ağaçlarıyla çevrili.
Çiftlikte betonarme olarak yapılmış bir otağ var. Burada sergilenen yöresel el sanatları ürünlerinin tanıtımı ve satışı yapılıyor. Ayrıca otağdaki görevliler tarafından konuklara Kazak kültürü hakkında bilgi veriliyor.
Çiftliğin lokantasında geleneksel kazak yemeklerini tadabilir, kımız içebilirsiniz. Lokantanın mönüsünde kolay kolay her yerde yeme olanağı bulamayacağınız çok değişik lezzetler var: Dana etli sebze,  Özbek pilavı, buharda pişmiş mantı, kespe köje çorbası, bavursak, alaş salatası, çiğ börek, özel hazırlanmış sucuk kazı, kavurdak, şaşlık, kömürde tavuk budu, ızgara köfte bunlardan aklıma gelenler.
Ayrıca çiftlikte beslenen koyunların sütünden üretilen yoğurt, peynir ve yine çiftlikteki atların sütünden üretilen kımızın satışı da yapılıyor. (Kımızın 200 ml’lik şişesi 3,5 Lira)
İçmeyenler için; Türk'lerin geleneksel içkisi olan kımız, sulu ayran kıvamında bir içecek. Tadı biraz kefiri andırıyor. Çok yararlı olduğu değişik kaynaklarda anlatılmakla birlikte, eğer birkaç kişi gidecekseniz öncelikle bir tane isteyip tadına baktıktan sipariş vermenizde, yahut satın almanızda yarar var. Damak tadınıza uygun olmayabilir, paranız boşa gitmesin.
Çiftlikte ata binme olanağınız da var. Haflinger (doğru yazmışımdır umarım) cinsi olduğunu öğrendiğim atlar çok uysal hayvanlar. Bu gidişimde ata binmediğim için sormadım ama; 3-4 ay öncesinde manejde 10 dakikası 5, ormanda rehber eşliğinde yaklaşık yarım saat süren tur ise 19 Liraydı. (tabi bu gezi ne zaman yapıldıysa)
Bunların dışında çiftlikte ve çevresindeki ormanda yürüyüş yapabilir, keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Kışın yumuşak geçmesinden olsa gerek, her taraf papatyalar, gelincikler ve ismini bilmediğim onlarca çeşit çiçekle doluydu.(Çiftlik girişi)

 

(Çiftlik alanı)(Manej)

 

(Otağ)

 

(At gezisi)(Tepeden çiftlik arazisi ve çevresi)

 

(Tepeden çiftlik binaları)

KAZAK VADİSİ

İlk durağımız, Kemalpaşa ilçesiydi. İzmir'de değil de, bir Orta Asya köyündeydik sanki. Gözümüze öncelikle Nif Dağı'nın eteklerinde, bir ovacığın ortasındaki otağ çarptı. Sonra, ağaçlar arasında sere serpe dolaşan kısraklar. Burası, Alaş Kımız Üretim Merkezi.
1954'te Türkiye'ye göç eden Kazak Türk'ü Şirzat Doğru'nun 230 dönümlük bu çiftliğinin diğer adıysa; "Kazak Vadisi." Şirzat bey, 1949'da, 15 yaşındayken ailesiyle Çin'den Hindistan'a "Ölümüne kaçışı" anlatırken gözleri doluyor:
"Mao'nun askerleri, Urumci'yi ablukaya almıştı. Hepimizi ölüm korkusu sarmıştı. Urumci'den yola çıkarak, ormanlık ve dağlık bölgelere kaçmaya başladık. İki kardeşim, Himalaya'da oksijen yetersizliğinden öldü. Gece yürüyüp, gündüz emniyetli noktalarda konaklıyorduk. Bu kaçış iki yıl sürdü. Önce Tibet'e, sonra da Hindistan'a vardık. Burada üç yıl kaldıktan sonra, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın katkılarıyla Türkiye'ye göç ettik."
Doğru, yıllarca hayalini kurduğu ve "ata yurdu" dediği Kemalpaşa'daki Kazak Vadisi'nin temelini, beş yıl önce atmış. 1987'de satın aldığı 230 dönümlük arazide kurduğu kımız çiftliğinde, eşi, çocukları ve yeğenleriyle geleneksel bir yaşam süren B>Doğru, "Buraya geldiğimizde, Türkler'in göz ardı ettiği, unutulmuş iki Türk kültürü gördük. Bunları yeşertmek istedik. Çifliğimizde yılda 10 ton kımız elde ediyoruz" diyor.

 


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !