KAZAK YEMEKLERİ KAZAK MUTFAĞI

 

 

 

KAZAK MUTFAĞI


 

Kazak Yemekleri

"DASTARKHAN" Kazakça sofra demektir. Kazak sofrasi çok çesitli zengin bir sofra dir. Çesitli etli yiyeceklerle un ve sütden yapilmis çesitli yiyeceklerle süslenir. Kazaklar etli yiyecekleri tercih etmislerdir. Çok eski zamanlardan beri et yerler. Sofralari etsiz olmaz. Eti özellikle haslayip yerler. Kazaklar koyun, sigir, at, deve ve çesitli av hayvanlari yerler. Müslüman olduklari için islamiyetin müsade ettigi her hayvani yer. Etden sucuk, kazkarta ve sur et yaparlar. "KAZKARTA" (At etinden özel olarak sucuk seklinde kurutulalarak yapilir). "SUCUK" (Her çesit etden yapilir), "SUR ET" (Kurutulmus koyun ve sigir etinden yapilir ve çok lezzetlidir). "SUR ET" kazakistan da kesim zamaninda (sogum zamaninda) kesip alinan koyun, sigir, at ve deve etlerinden senelik et yiyecegini kurutup alirlar ve dört mevsim yerler. Dunyada tek vegetaner olmuyacak halk kazaklar dir.

Kazak sofrasi kendi milli içecekleri "KIMIZ" ve "SUBAT" siz olmaz. "KIMIZ" sade at sütünden eksitilerek yapilir. "SUBAT" deve sütünden yapilan tatlimsi bir içecek dir. Her iki içecekde kazaklar tarafindan çok sevilen ve içilen içecek lerdir. Bu içecekler ayni zamanda saglik içinde çok faydalidir. "IRIMCIK" eksi sütden yapilir. "KURT" koyun ve sigir sütünden kaynatilip eksitilip ve kurutulup yapilir.

Kazak sofrasi bayramlarda, dügün ve özel günlerde "BAVURSAK" siz olmaz. "BAVURSAK" hamur dan yagda kizartilarak yapilan yiyecekdir

 

 

 

 

 

Burda bir kazak "KIMIZ" servisi yaparken.

http://home.online.no/~l-bas/yemek_tr.htm

SAYFASINDAN ALINTIDIR

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !